ეროვნული ნაკრების ისტორია: საქართველო 0:0 იტალია (I ნაწილი)
მსოფლიოს 1998 წლის ჩემპიონატის შესარჩევი ეტაპის წილისყრა 1995 წლის 12 დეკემბერს გაიმართა პარიზში, ლუვრში. საქართველოს ეროვნულ ნაკრებს ერთ-ერთ მეტოქედ ჩემი ფავორიტი იტალია ერგო.
იმ დროს პირველი კურსის სტუდენტი ვიყავი და ვერც კი წარმოვიდგენდი, რომ თითქმის ორი წლის შემდეგ, როცა სკუადრა აძურა თბილისს ეწვეოდა, სხვა სპორტულ ჟურნალისტებთან ერთად იტალიელებს მეც დავხვდებოდი თბილისის აეროპორტში, მათი სტუმრობის შესახებ კი მომდევნო დღეებში არაერთხელ დავწერდი, თან იმ გაზეთში, რომლის თითოეულ ნომერს 1991 წლიდან სათუთად ვინახავდი.
იტალია თბილისს შესარჩევი ციკლის მიწურულს ეწვია. მაშინ უკვე ნათელი იყო, რომ ჩვენ გუნდს საფრანგეთში მოხვედრის თეორიული შანსიც აღარ ჰქონდა, მეტოქე კი პირველ ადგილზე იყო ჯგუფში და ცდილობდა მდევარი ინგლისისთვის დაწევის შანსი მოესპო.
1997 წლის სექტემბრის ის დღეები დაუვიწყარია ჩემთვის, საყვარელ ფეხბურთელებთან გადაღებული სამახსოვრო ფოტოები კი დღემდე ტკბილად მაგონდება. რობერტო ბაჯოს, პაოლო მალდინის, ფაბიო კანავაროს, პიერლუიჯი კაზირაგის, ჯანფრანკო ძოლას, ანჯელო პერუცის, კრისტიან ვიერის, ჩირო ფერარას, ანჯელო დი ლივიოს და მათი თანაგუნდელების ხილვაზე მხოლოდ ვოცნებობდი და როცა ისინი ეროვნული სტადიონის მინდორზე ვიხილე, რა გასაკვირია რომ მათთან ფოტოების გადაღება ვცადე.
ამ წერილში ლამის ოცდაათი წლის წინანდელ ამბებს გავიხსენებ, რომელიც პირადი მოგონებების გარდა იმითაცაა საინტერესო, რომ ჩვენმა ეროვნულმა ნაკრებმა პირველად დააკარგვინა ქულები მსოფლიოს ჩემპიონს. ორ ნაწილად გაყოფილ ვრცელ ტექსტში გავაერთიანებ ყველაფერს, რაც დამამახსოვრდა და იმდროინდელი გაზეთების გადაფურცვლის დროს გავიხსენე.
იტალიის ნაკრების მთავარმა მწვრთნელმა ჩეზარე მალდინიმ გაფართოებული შემადგენლობა 31 აგვისტოს დაასახელა, თუმცა ორ დღეში სია გაცხრილა, ვიღაც ამოაგდო, სხვა დაამატა და საბოლოოდ ოცი მოთამაშე დაიტოვა.
უიღბლოთა შორის ორი ლეგიონერიც აღმოჩნდა, მიდლსბროს ჭაღარა ფორვარდი ფაბრიციო რავანელი, ვინც ერთადერთი გოლი გაიტანა იტალია-საქართველოს პირველ მატჩში, პერუჯაში, და დერბი ქაუნთიში მოთამაშე სტეფანო ერანიო.
რავანელის ნაცვლად ჩეზარე მალდინიმ რობერტო ბაჯოს უხმო. კალჩოს სუპერვარსკვლავი იმ ზაფხულს მილანის ინტერიდან ბოლონიაში გადაბარგდა და 1997-1998 წლების სერია ა მშვენივრად დაიწყო. მისი მიწვევის მიზეზი მხოლოდ ეს არ იყო, მწვრთნელი კმაყოფილი დარჩა რობერტოს ბოლო სანაკრებო თამაშით, პოლონელების წინააღმდეგ გამართული შეხვედრით და ვეტერანს ამიტომ უხმო.
1996 წლის ოქტომბერში, პერუჯაში, საქართველოს ნაკრების წინააღმდეგ თამაშის დროს დაშავდა ანტონიო კონტე. იუვენტუსის ნახევარმცველს თითქმის წელიწადი გაუცდა. რობერტო ბაჯოს მსგავსად, კონტემაც ჩინებულად დაიწყო ის სეზონი, ჯერ სუპერთასზე გაიტანა გოლი, შემდეგ ლეჩეს კარიც დალაშქრა და მწვრთნელის ყურადღებაც დაიმსახურა.
რაც შეეხება დანაკლისს, დისკვალიფიკაციის გამო მალდინიმ ორი ძირითადი მოთამაშე, გამოცდილი მილანელი ცენტრალური მცველი ალესანდრო კოსტაკურტა და მისი თანაკლუბელი, მშვენიერი ნახევარმცველი დემეტრიო ალბერტინი მოისაკლისა.
თბილისში გამგზავრებამდე სამი დღით ადრე სკუადრა აძურას იუვენტუსის ლიდერი და იმ წლების სერია ა-ს ერთ-ერთი სუპერვარსკვლავი, საფრანგეთის ოთხთა ტურნირის ბომბარდირი ალესანდრო დელ პიერო გამოაკლდა. მას ვარჯიშის დროს ბურთი მოხვდა სახეში, თვალი ჩაულურჯდა და ექიმებმაც მკურნალობა დაუნიშნეს. ბაზაზე, ჟურნალისტებთან შეხვედრის დროს მალდინიმ განაცხადა, რომ დელ პიეროს ნაცვლად არავის მიიწვევდა და თბილისში ცხრამეტი ფეხბურთელით გაემგზავრებოდა. მწვრთნელის რჩეულთა სია იტალიის ფეხბურთის ფედერაციამ იმ საღამოსვე გაავრცელა:
მეკარეები: ანჯელო პერუცი (ტურინის იუვენტუსი), ჯანლუკა პალიუკა (მილანის ინტერი)
მცველები: პაოლო მალდინი (მილანი), ფაბიო კანავარო (პარმა), ჩირო ფერარა (იუვენტუსი), ალესანდრო ნესტა (რომის ლაციო), კრისტიან პანუჩი (მადრიდის რეალი, ესპანეთი), სტეფანო ტორიზი (ბოლონია)
ნახევარმცველები: ანტონიო კონტე, ანჯელო დი ლივიო (ორივე იუვენტუსი), დინო ბაჯო (პარმა), დიეგო ფუზერი (ლაციო), ატილიო ლომბარდო (ლონდონის კრისტალ პალასი, ინგლისი), რობერტო დი მატეო (ლონდონის ჩელსი, ინგლისი)
თავდამსხმელები: ფილიპო ინძაგი (იუვენტუსი), რობერტო ბაჯო (ბოლონია), პიერლუიჯი კაზირაგი (ლაციო), კრისტიან ვიერი (მადრიდის ატლეტიკო, ესპანეთი), ჯანფრანკო ძოლა (ჩელსი, ინგლისი).
დელ პიეროს უეცარ ტრავმას ერთი სახალისო ამბავი მოჰყვა. იმ წლებში საქართველოში უამრავი გაზეთი გამოიცემოდა. უმეტესობა მალე იხურებოდა, რადგან გამომცემლებს საგაზეთო საქმისა არაფერი გაეგებოდათ. ერთ-ერთი ასეთი გაზეთი იყო ორქიდეა, რომლის რედაქციამ იტალიელთა სტუმრობას ერთჯერადი ნომერი მიუძღვნა: „ორქიდეა – სპორტული დამატება. სკუადრა აძურა შეხვედრის წინ“.
პირველ გვერდს იტალიის ნაკრების ფეხბურთელების ფოტო ამშვენებდა სპორტული ჟურნალისტის ჯამლეტ ხუხაშვილის კომენტართან ერთად, ბოლო გვერდზე მეტოქის გუნდური ფოტო დაებეჭდათ, შუა გვერდებზე კი რობერტო ბაჯოს, პაოლო მალდინის და ალექსანდრო დელ პიეროს კომენტარები იყო გამოქვეყნებული. რაც შეეხება ალექსანდროს, აქ კორექტურა არ გეგონოთ, დელ პიერო სწორედ ალექსანდროდ იყო მოხსენიებული.
„საქართველოს ნაკრების სახით ღირსეულ მოწინააღმდეგეს ვხედავ“ – ასეა დასათაურებული იუვენტუსის სუპერვარსკვლავთან გამოქვეყნებული „ინტერვიუ“. ორქიდეის ჟურნალისტს დელ პიერომ „ უთხრა“:
„არ იფიქროთ იტალიაში არაფერი ვიცოდეთ თქვენი პატარა, მაგრამ მშვენიერი ქვეყნის შესახებ, გასულ წელს ხომ ქართველი ლტოლვილი ბავშვების მასპინძლები ვიყავით. მინდა ყველაფერი კარგი გისურვოთ, ქართულ ფეხბურთს კი წინსვლა და მსოფლიო ასპარეზზე უფრო დიდი მიღწევები. მჯერა, საქართელოს ნაკრების წევრები ღირსეულ წინააღმდეგობას გაგვიწევენ. სხვანაირად არც შეიძლება, მათ რიგებში ხომ ევროპის მასშტაბებით უკვე საკმაოდ ცნობილი და აღიარებული ქართველი ფეხბურთელები თამაშობენ“.
ალექსანდრო დელ პიეროსთან „ინტერვიუ“ ასე მთავრდება: „მადლობის მეტი რა გვეთქმის ალექსისათვის, მით უფრო, რომ ჩამოსვლიდან ორი საათის შემდეგ საიდუმლოდ გაგვანდო: „იცით, მომეწონა ქართველი გოგოები, ისინი იტალიაშიც მყავდნენ ნანახი, მაგრამ საქართველოში უფრო ლამაზები და მომხიბვლელები ყოფილან. აი, გახედეთ, თუნდაც სტადიონზე რამდენი მშვენიერი გოგონაა“, – ჩაეღიმა ალექსს. კმაყოფილებისგან გაგვეღიმა ჩვენც, რადგან ოცდაორი წლის იტალიელი ვარსკვლავის კომპლიმენტი არც თუ ცოტას ნიშნავს. ბოლოს ალექსანდრომ წარმატება უსურვა ჩვენს გაზეთს და დაგვემშვიდობა“.
ტრავმირებული დელ პიერო თბილისში არ ჩამოსულა და ზემოხსენებული „ინტერვიუც“ გაზეთ ორქიდეის თანამშრომლების ფანტაზიის ნაყოფი იყო. რაც შეეხება იტალიელთა სტუმრობას და რა როგორ იყო რეალურად, ჩემივე რეპორტაჟს მოვიშველიებ, რომელიც სარბიელის 1997 წლის 8 სექტემბრის ნომრის პირველ გვერდზე გამოქვეყნდა სათაურით „ხუმარა ძოლა და უჟმური მალდინები“. აქვე ბოდიშსაც მოგიხდით, რადგან ტექსტი ჟურნალისტის კი არა, უფრო კერპების ნახვით თავდაკარგული გულშემატკივრის დაწერილია და ის, გარემოებათა გამო, პოპულარული სპორტული გაზეთის პირველ გვერდზე დაიბეჭდა.
„შემოდგომის თბილისი… ნაცრისფერი თბილისი… – დაახლოებით ასე იწყება ცნობილი რეკლამა ასევე ცნობილი სიგარეტების დისტრიბუტორი ფირმის შესახებ.
ზემოთნახსენები ფრაზა ზედგამოჭრილი იყო გუშინდელი დღისთვის, თითქოს ჩვეულებრივი, არაფრით გამორჩეული დღე იდგა, მაგრამ ეს ორშაბათი არასდროს დაავიწყდებათ გულშემატკივრებს, მით უმეტეს მათ, ვინც აეროპორტში ელოდა იტალიელ ფეხბურთელებს.
გუშინ, ჩვენი დროით საღამოს დაახლოებით შვიდ საათზე, საქართველოს დედაქალაქში სკუადრა აძურას თვითმფრინავი დაეშვა.
აეროპორტის ცენტრალურ გასასვლელში მსოფლიოს სამგზის ჩემპიონების მოლოდინის არავითარი ნიშანწყალი არ ჩანდა. შემდეგ სამთავრობო გასასვლელს მივაკითხე. იქ საერთოდ არ იცოდნენ იტალიის ნაკრები თუ ჩამოდიოდა. და რარიგ დიდი იყო ჩემი სიხარული, როცა აეროპორტის მეორე ბოლოში გასულმა უამრავი კოლეგა და ათეულობით გულშემატკივარი დავინახე.
რამდენიმე წუთში იტალიელთა თვითმფრინავი საფრენ ბილიკზე დაეშვა, სტუმრების გამოჩენამ კი, მოლოდინისამებრ, გულშემატკივრების აღტკინება და ჩოჩქოლი გამოიწვია: